Používané materiály

 

Používaný materiál

Nábytok vyrábame z masívneho dreva – dubu, na niektoré konštrukčné dielce je použitá preglejka, prípadne laťovka. Masívne drevo môže obsahovať prirodzené chyby, ktoré sú dané jeho prirodzenou štruktúrou (napr. očká, hrčky, mierne farebné odlišnosti a pod.) Tieto prirodzené chyby však musia byť na viditeľných miestach ošetrené počas procesu výroby. Masívne drevo ako prírodný materiál mení svoje rozmery s meniacou sa vlhkosťou prostredia (zosychanie a napučiavanie). Nábytok je navrhnutý pre interiérovú expozíciu, nie je určený na umiestnenie v extrémnych podmienkach ako je vonkajší priestor, veľmi vlhké, nevykurované priestory, či veľmi presušené ovzdušie. Je taktiež potrebné zabrániť exponovaniu nábytku na priame slnečné žiarenie, aby sa zabránilo vzniku výsušných trhlín.

Rýchla zmena vlhkosti ovzdušia tiež môže spôsobovať hlavne u dlhých dvierok čiastočné ohnutie, čo sa však obvykle vyrovná späť obnovením normálnej vlhkosti vzduchu (40-60%).

Masívne dubové drevo vykazuje už v prirodzenom stave určité rozdiely vo farbe a štruktúre. Drevo je odlišnej farby z rôznych lokalít, v ktorých bolo ťažené, ale prirodzené sú aj rozdiely vo farbe a štruktúre z toho istého kmeňa (napr. stredová – okrajová časť, radiálny – tangenciálny rez kmeňa,…). Farebné rozdiely sa môžu zvýrazniť sušením dreva a aplikáciou povrchovej úpravy.

Z uvedeného vyplýva, že drevo je prírodný materiál – jedinečný a fascinujúci. Práve preto je na výrobu nábytku neprekonaným materiálom. S rozvojom technológií však vzrástol objem vyrobeného nábytku  z alternatívnych materiálov, najmä laminovanej drevotriesky, ktorá je cenovo oveľa výhodnejšia ako masívne drevo. Avšak trvácnosť nábytku z masívneho dreva dosvedčujú aj mnohé historické kusy, ktoré slúžili a ešte aj dlho budú slúžiť svojmu účelu…